ZŠ a ZUŠ Jablonné v Podještědí

V zámeckých komnatách prý řádí čarodějnice Žizelda a straší tam,......... tak na to, jsme se museli jet podívat se 75 dětmi ze školní družiny v úterý 23. května 2017

Podle pověsti vznikly Dětenice za vlády knížete Oldřicha v 11. století. Ten ve zdejších lesích našel opuštěné děti, kterým nechal postavit ves a na jejich počest ji pojmenoval Dětenice. Zámek patřil mnoha majitelům, jedním z nich byl i Albrecht z Valdštejna, který ho získal v roce 1618. Renesanční zámek prošel barokní a později i klasicistní úpravou. V roce 1927 koupil Dětenice ing. Emanuel Řehák, který již tenkrát část zámku zpřístupnil veřejnosti. V roce 1948 musel pan Řehák s manželkou zámek opustit a jeho cenné sbírky byly zčásti rozkradeny. Na zámku vznikla zvláštní internátní škola, dnes řečeno pasťák. V roce 1998 se však zámku blýsklo na lepší časy. Zámek koupili manželé Ondráčkovi a po rozsáhlé rekonstrukci zámek zpřístupnili veřejnosti.
Po strašidelné prohlídce zámku jsme se šli posilnit do Dětenické středověké krčmy, ve které to vypadá opravdu jako ve středověku. Tma, svítí jen svíčkami, sláma na zemi, masivní dřevěné lavice a stoly. Měli jsme kuřízek s hranolkami a kečupem, které nám přinesla šenkýřka oblečená v dobovém kostýmu a museli jsme ho jíst rukama, protože ve středověku také žádné příbory nepoužívali. Dobrou chuť nám popřála drsnou staročeskou mluvou. Byl to pro nás opravdový zážitek.
Nakonec jsme si jeli pohrát a vyřádit se do dětského ráje, do Šťastné země v Radvánovicích, kde je na velké louce spousta atrakcí, jako např. houpačky, prolézačky, dřevěný hrad, trampolíny, trpasličí vesnička, prožitkový Geopark apod. Po krásně prožitém dni jsme se pak spokojeně vraceli domů a těšíme se na další družinový výlet. Všechny děti musíme moc pochválit, chovaly se vzorně a byly poslušné.
Za ŠD vychovatelky: Eva Drábová, Nataša Kovačovičová, Helena Pejřimovská.

 

Fotogalerie

EU peníze školám

logo kin-ballNázev projektu: Nová škola
Reg. číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.1236
Doba trvání: 30 měsíců (zahájeno 1.1.2011)
Projekt: OP VK-IP oblasti podpory 1.4

EU peníze školám

Jablonné v Podještědí

banner jablonnevpJablonné v Podještědí najdete v Lužických horách a bylo založeno v ranném středověku. Nejvýznamějšími stavbami jsou Bazilika minor sv. Vavřince a sv. Zdislavy a zámek Lemberk.
Informace o městě najdete na stránkách http://www.jablonnevp.cz

Kontakty

ZŠ a ZUŠ Jablonné v Podještědí
U Školy 98
471 25 Jablonné v Podještědí

E-mail: zsjvp(zavinac)email.cz

Sekretariát 487 762 544
Vrátnice 487 754 996
Školní družina 739 035 292
Školní jídelna 487 762 137
Školník 731 495 365
ZUŠ 776 198 232